Różne metody cięcia stali konstrukcyjnej
Stal stanowi bardzo popularny i często wykorzystywany materiał do budowy różnych konstrukcji oraz do produkcji elementów maszyn i urządzeń. Oferowane przez producentów gotowe elementy wymagają przecinania w celu dostosowania ich do konkretnych potrzeb. Cięcie stali może być wykonane kilkoma metodami.
Nowe technologie w procesie cięcia stali
Od kilkudziesięciu lat już wprowadzane są do sfery usług i produkcji nowoczesne technologie, które mają na celu usprawnianie pracy, jej przyspieszanie i poprawę jakości. Dotyczy to również cięcia różnych materiałów, od kamieni po stal. Powoli odchodzą w przeszłość tradycyjne piły mechaniczne, a ich miejsce zajmują lepsze, szybsze i dokładniejsze technologie.
- Cięcie strumieniem wodnym – to metoda wykorzystująca doskonale znaną w naturze zdolność wody do drążenia struktury materiału. Proces, który natura przeprowadza przez miliony lat, w warsztacie trwa kilkanaście minut. To efekt specjalistycznego sprzętu, który skupia strumień wody w wąskim paśmie o dużym ciśnieniu, działającym jak ostry nóż.
- Cięcie laserem – najlepiej sprawdza się w przypadku miękkiej stali o grubości nie większej niż 30 mm. Praca polega na przepalaniu struktury metalu na wylot i jest procesem niezbyt szybkim, co wynika z tempa zachodzenia reakcji chemicznej. Im grubszy materiał, tym wolniejsze jego przecinanie.
- Cięcie plazmowe – uważane obecnie za najnowocześniejsze i najszybsze, a także za najdokładniejsze. Niestety nie obywa się ono również bez wad, do których zalicza się duży hałas i znaczna emisja szkodliwych gazów. Cięcie plazmą nie zapewnia też dokładnych krawędzi.
- Cięcie palnikiem tlenowym – to czynność adekwatna do spawania i zbliżona do niego technologiczne. Przecinanie odbywa się poprzez rozgrzanie metalu i stopienie go aż do momentu rozerwania.
Metody mechaniczne
Poza nowymi technologiami nie można też zapomnieć o starych, sprawdzonych sposobach, do których zalicza się cięcie stali piłą taśmową. Nowoczesne maszyny zdecydowanie odbiegają jakością i wydajnością pracy od tych, jakie funkcjonowały pół wieku wstecz. Obecnie większość urządzeń do obróbki sterowana jest komputerowo, dzięki czemu zadania wykonują perfekcyjne, z dużą dokładnością. Przecinarka taśmowa umożliwia też cięcie blach o dużych gabarytach, gwarantując proste linie i dokładnie wykonane formatki.