Jakie właściwości posiada stal konstrukcyjna drobnoziarnista?
Stal jest stopem, który znajduje wiele zastosowań w różnych branżach z uwagi na swoje właściwości. Do budowy skomplikowanych konstrukcji stalowych oraz części maszyn czy urządzeń wykorzystywana jest stal konstrukcyjna. Z uwagi na to, że pracuje ona w trudnych warunkach, ponieważ narażona jest nie tylko na czynniki atmosferyczne, ale również cieplne czy wytężeniowe, musi wyróżniać się odpowiednimi właściwościami. Jakie właściwości posiada stal konstrukcyjna drobnoziarnista i gdzie się ją wykorzystuje?
Udarność i dobra spawalność
Z uwagi na zastosowania stali konstrukcyjnej musi się ona wyróżniać przede wszystkim wytrzymałością. Jedną z ważniejszych właściwości mechanicznych tego stopu jest udarność. Udarnością nazywamy odporność na pękanie przy obciążeniu dynamicznym. Oprócz tego stal konstrukcyjna drobnoziarnista jest również plastyczna i ciągliwa.
Omawiany stop jest również materiałem dobrze spawalnym. Po zapewnieniu stali drobnoziarnistej odpowiedniej obróbki cieplnej (zwykle temperatura wynosi do 500 stopni Celsjusza) jest ona odporna na pęknięcia podczas codziennej pracy. W przypadku wielu prac przeprowadzanych przy użyciu stali istotne okazuje się również to, że jest ona stosunkowo lekka. Dzięki temu można taniej i szybciej ją przetransportować, a do tego jest również szybsza w montażu czy prefabrykacji.
Zalety i zastosowanie stali konstrukcyjnej drobnoziarnistej
Stal konstrukcyjna drobnoziarnista jest materiałem o szerokim zastosowaniu z uwagi na swoją wytrzymałość. Warto również wspomnieć, że ma ona również właściwości mrozoodporne oraz jest odporna na korozję, więc może być wykorzystywana w naprawdę trudnych warunkach. Dodatkowo stal konstrukcyjna drobnoziarnista jest też stopem ekologicznym, ponieważ można ją poddać recyklingowi i zastosować ponownie.
Dzięki takim właściwościom ma ona naprawdę szerokie zastosowanie. Można ją wykorzystywać na przykład w branży energetycznej do produkcji rur (gatunek P355NH). Stal konstrukcyjna drobnoziarnista znajduje również zastosowanie podczas produkcji elementów, które są stosowane do prac w obniżonych temperaturach albo przy wyższym ciśnieniu. Mowa tutaj o gatunku P355NL1. Gatunek P355L2 jest natomiast stosowany do produkcji części maszyn śrub, prętów czy gwoździ. Wykorzystuje się go również do produkcji urządzeń ciśnieniowych i wyrobów płaskich, na przykład taśm oraz blach.