Jak czytać oznaczenia stali?
Stal jest niewątpliwie jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych w branży budowlanej. Wyróżnia się dobrą wytrzymałością na działanie szkodliwych czynników, a do tego jest stosunkowo niedroga w produkcji. Ponadto stal jest też odporna na ściskanie i rozciąganie, a do tego twarda i ma wysoką temperaturę topnienia. Warto również wspomnieć o dobrym przewodnictwie ciepła i energii elektrycznej. Przedsiębiorcy, którzy ją wykorzystują, wiedzą, że na rynku dostępna jest stal z różnymi oznaczeniami. Jak je czytać i co należy przez nie rozumieć?
Czym jest symbolowe oznaczenie stali?
Możemy wyróżnić dwa najważniejsze sposoby oznaczania stali, czyli symbolowy i cyfrowy. Pierwszy z nich składa się z symboli głównych, czyli takich, które wskazują na zastosowanie, własności mechaniczne lub fizyczne i skład chemiczny oraz dodatkowych, które wskazują na gatunek stali oraz cechy dodatkowe. Na przykład P355NL1 to drobnoziarnista, nadająca się do spawania stal niestopowa o podwyższonej jakości, która może być wykorzystywana do produkcji elementów pracujących w obniżonych temperaturach, natomiast 10CrMo9-10, WNr. 1.7380 to stal żaroodporna wykorzystywana do pracy w wysokiej temperaturze, która jest odporna na działanie korozji.
Jak dzielimy stale z uwagi na skład chemiczny?
Kolejnym kryterium podziału stali jest ten ze względu na jej skład chemiczny. W tym przypadku wyróżniamy stale niestopowe, których znak składa się z litery C oraz liczby, która jest 100-krotną średnią wymaganą zawartością węgla. Wyróżniamy też stale niestopowe o średniej zawartości manganu >1%, niestopowe stale automatowe i stale stopowe o zawartości każdego pierwiastka stopowego <5%.
W tym przypadku stal znak składa się z liczby, która jest 100-krotna wymaganą średnią zawartością węgla, symboli pierwiastków chemicznych składników stopowych stali oraz liczb, które oznaczają zawartość poszczególnych pierwiastków stopowych. Wyróżniamy też stale stopowe, które mają w składzie co najmniej jeden pierwiastek stopowy w ilości >5% oraz stale szybkotnące, gdzie w skład oznaczenia wchodzą symbole literowe i numeryczne, które informują o procentowej zawartości pierwiastków stopowych.