Co to jest stal drobnoziarnista i jak ją zastosować?
Stal drobnoziarnista to rodzaj stali, który cechuje się wyjątkowymi właściwościami fizycznymi i mechanicznymi. W odróżnieniu od innych rodzajów stali, tego typu materiał charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością na rozciąganie, udarność, a także lepszą spawalnością. Przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omawiając m.in. P355NL1 czy P355NH – stale drobnoziarniste wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.
Czym jest stal drobnoziarnista i do czego jest wykorzystywana?
Stal drobnoziarnista to materiał o specjalnej strukturze krystalicznej, która wpływa na jego wyjątkowe właściwości mechaniczne. Drobne ziarna stali sprawiają, że jest ona bardziej wytrzymała na obciążenia statyczne i dynamiczne oraz znacznie mniej podatna na pęknięcia. Stal drobnoziarnista jest szeroko stosowana w przemyśle maszynowym, konstrukcyjnym, energetycznym czy w produkcji urządzeń ciśnieniowych, pracujących w podwyższonych temperaturach. Szczególnie chętnie jest używana tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzeń spowodowanych zwiększonym ciśnieniem, zmęczeniem materiału czy uderzeniami.
Przykłady stali drobnoziarnistej
- P355NL1 – to drobnoziarnista, nadająca się do spawania stal niestopowa o podwyższonej jakości. Wykorzystywana jest głównie do produkcji elementów pracujących w obniżonych temperaturach oraz rur pracujących pod zwiększonym ciśnieniem. Zakres temperatury pracy elementów wykonanych ze stali P355NL1 wynosi od -50°C do 400°C.
- P355NL2 – kolejny przedstawiciel stali drobnoziarnistych wykorzystywanych w przemyśle. Stosowany m.in. do produkcji wyrobów płaskich (kształtowników, rur, blach, taśm) oraz urządzeń ciśnieniowych pracujących w niskich temperaturach. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, udarnością i dobrą spawalnością.
- P355NH – to stal konstrukcyjna spawalna i normalizowana na urządzenia ciśnieniowe, pracujące w podwyższonych temperaturach (H). Wykorzystywana jest głównie do produkcji rur dla potrzeb energetyki i pokrewnych gałęzi przemysłu. Zapewnia odpowiednią udarność stali w różnych temperaturach oraz bezpieczną pracę pod zwiększonym ciśnieniem.